Liverpool Greece Supporters
Register & Login, For more opportunitiesas LIVE STREAMING, chat and be able to posting on the forum!
Liverpool Greece Supporters
Register & Login, For more opportunitiesas LIVE STREAMING, chat and be able to posting on the forum!
Liverpool Greece Supporters
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


For Every Liverpool Suporter In Greece & Europe!
 
HomeLatest News - LiverpoolGreek.comLatest imagesRegisterLog in
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ
Κοντά στην απόκτηση του Ουρουγουανού Gaston Ramirez έιναι η Liverpool συμφώνα με δημοσιέυματα!

 

 Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;

Go down 
+8
macmanaman
achilleas10
Romilos*lupus*Fronimides
OutSIDeR
Mike
EKate
Τόλης Lfc Φραγκομιχελάκης
RobbieFowler
12 posters
AuthorMessage
RobbieFowler
Friend of "Reds"
Friend of
RobbieFowler


Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-02-05
Ηλικία : 44
Τόπος : athens

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty6/2/2011, 11:44

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν απαντούσαμε όλοι σ’ αυτή την
ερώτηση. Είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται
να δούμε δύο ίδιες απαντήσεις…
Back to top Go down
http://artofgrief.blogspot.com/
Τόλης Lfc Φραγκομιχελάκης
Administrator
Administrator
Τόλης Lfc Φραγκομιχελάκης


Αριθμός μηνυμάτων : 469
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-03
Ηλικία : 29
Τόπος : LIVERPOOL

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty6/2/2011, 12:09

RobbieFowler wrote:
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν απαντούσαμε όλοι σ’ αυτή την
ερώτηση. Είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται
να δούμε δύο ίδιες απαντήσεις…
εγω μιας κ απο μικρος λατρης του ποδοσφαιρου ειμαι 17 τωρα οταν προτοβγηκε το ΠΡΟ επεζα στο πλειστεσιον 1 νομιζω ηταν και ηταν το 2001 νομιζω η το 2002 η το 2000 και πεζαμε και επερνα αγγλια οπου γνωρισα τον τζεραρντ ..οτι ειχε ξεκηνησει στην αγγλια 1 χρονο πιο πριν νομιζω..ετσι γνωρισα τον τζεραρντ κ ηταν ο αγαπημενος μ...ετσι μετα εμαθα οτι ο στιβι επεζε στην λιβερπουλ..σιγα σιγα το ψαχνα κ γουσταρα πολυ την ομαδα ετσι μεχρι το 2003 ειχα γινει λιβερπουλ Wink
Back to top Go down
http://www.liverpoolgreek.com/
RobbieFowler
Friend of "Reds"
Friend of
RobbieFowler


Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-02-05
Ηλικία : 44
Τόπος : athens

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty6/2/2011, 12:24

Εγώ είμαι 32. Έχω ένα θείο που είναι φανατικός. Ένα μεσημέρι
του 1988 είχε έρθει στο σπίτι μου και με είχε βάλει να δω τον τελικό Wimbledon-Liverpool.
Όση ώρα παιζόταν ο αγώνας, μου μιλούσε για την ιστορία της ομάδας και τους παίκτες
της. Έτσι, παρότι ο Aldridge έχασε πέναλτι και η Wimbledon πήρε το κύπελλο, είχα ήδη «μολυνθεί».
Μου χάρισε κι ένα σηματάκι, που το έχω ακόμη. Αργότερα, κόλλησα με την ομάδα
την περίοδο που έπαιζαν fowler,
collymore, mcmanaman και
σια. Δεν ξέρω αν ήταν καλύτερη από αυτές που ακολούθησαν, αλλά είναι η
αγαπημένη μου περίοδος. Πολλοί ‘Αγγλοι, σχεδόν όλοι από τις ακαδημίες και
οπαδοί. Σαν να έχεις 5 και έξι σαν τον Τζέραρντ, φαντάσου…
Back to top Go down
http://artofgrief.blogspot.com/
EKate
Administrator
Administrator
EKate


Αριθμός μηνυμάτων : 516
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-03
Τόπος : Liverpool

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty6/2/2011, 13:32

Εγω παλι! Γνωρισα το 2006-7 τον Μητσο(dhmhtrhs gerrard Coolμε ειχε κολλησει με τον Τζερραρντ αι με την Λιβερπουλ Και ετσι εγινα και εγω !
Back to top Go down
http://liverpoolgreek.com
Mike
Moderator
Moderator
Mike


Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-05
Ηλικία : 37

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty6/2/2011, 14:39

Ego ime liverpool apo ta 5 mu... Me kolise o mpampas fanatila megali me tin omada.. me ton kero omos pu gnorisa tin omada k tin istoria tis fanatistika parapano apo auton
Back to top Go down
OutSIDeR
"Red" Supporter
Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Fanrank
OutSIDeR


Αριθμός μηνυμάτων : 84
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-15
Τόπος : SALONICA..!

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty6/2/2011, 15:23

Po gamato topic...Razz
Lipon,eimai 17 otan eimoun mikros epsaxna na bro omada na
ipostirizo,afou alaxa polles omades (Juve,Real...) brika tin liverpool
pou mou areze arketa ema8e kai tous pextes
meta...gerrard,owen,kewell,riise...kai kolisa akoma xeirotera,ligo o pateras
mou pou tin ipostirize(k ipostirizi) kai eblepe ola ta match kai mou
elege tin istoria tis (me eixe pari kai ena dvd me olous tous telikous
tis kai ta kipella,to exo akoma!!!!!) kolisa kai ego....kai
8imame xaraktiristika kai 1 match pou eblepa me ton patera mou Liverpool
- Olimpiakos 3-1 me goal tou gerrard kai perasame...pou to panigiriza san trelos (mikros twra...)
Vsk apo mirkos Liverpoolakias eimoun! Laughing
Pote den stamatisa na tin ipostirizo oute gia ligo...me sxesei oles tis alles....
Back to top Go down
Romilos*lupus*Fronimides
Administrator
Administrator
Romilos*lupus*Fronimides


Αριθμός μηνυμάτων : 559
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-03
Ηλικία : 53
Τόπος : City of Athenians

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty6/2/2011, 15:50

'Εγινα οπαδός της Λίβερπουλ, το 81, μετά τον νικηφόρο τελικό στο Παρίσι!
Ο πατέρας μου, αγαπούσε Τόττεναμ, Νόττινχαμ Φόρεστ, Έβερτον & Λίβερπουλ... Βλέπαμε συχνά αγώνες και "είχε κάτσει" να δούμε ΖΩΝΤΑΝΑ Λίβερπουλ αγώνες! Ε, απ' όλες αυτές, εγώ προτίμησα την Λίβερπουλ για τους κάτωθι λόγους:

1. ΑΝΦΙΛΝΤ + ΟΠΑΔΟΙ
Όσοι ΔΕΝ έχουν βιώσει αγγλικό γήπεδο, δεν έχουν χαρεί ποδόσφαιρο! Όσοι δεν έχουν γευτεί την εμπειρία του Άνφιντλ,... ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ποδοσφαιρικό αγώνα - αλλά... "μπάλα"!!!

2. ΧΡΩΜΑΤΑ της ομάδας
Το κατακόκκινο χρώμα, μ' αντιπροσωπεύει. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ... το ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟ - όχι π.χ. το... "ερυθρόλευκο"! ΠΟΤΕ δεν μου άρεσαν εμφανίσεις δίχρωμες, τρίχρωμες και ΙΔΙΩΣ, εκείνες με τις ρίγες (εκτός κι αν ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΗ η ρίγα, ανεπαίσθητη). Το ΚΟΚΚΙΝΟ χρώμα, είναι... ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!! ΛΑΘΟΣ χρησιμοποιούμε το γαλάζιο, ως εθνικό χρώμα! Και στην επανάσταση του '21, εάν ανατρέξει κάποιος σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ των Ελλήνων, οι ΠΡΩΤΕΣ σημαίες... ήταν ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΕΣ με έναν κατάμαυρο σταυρό (μικρό, σαν της Ελβετίας) στη μέση!... Εννοείται, στην αρχαιότητα, το κατ' εξοχήν ΕΛΛΗΝΙΚΟ χρώμα και μάλιστα των "ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ" πολεμιστών (οπλιτών), ήταν ΠΑΝΤΑ το κόκκινο! (Κατακόκκινα φορούσαν οι Σπαρτιάτες, κατακόκκινα οι "Λογάτοι" επίλεκτοι της Αθήνας, κατακόκκινα ο "Ιερός Λόχος" της Θήβας, κατακόκκινα οι "Λευκασπείς" επίλεκτοι Αργίτες, κατακόκκινα οι επίλεκτοι "Εταίροι" του Μεγάλου Αλεξάνδρου κτλ.

3. "ΠΑΛΜΟΣ" & "ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ"
Τα (παλαιά!) χαρακτηριστικά της Λίβερπουλ, με έβρισκαν ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο. ΛΑΤΡΕΨΑ εκείνο το ΠΑΘΟΣ, την ΔΥΝΑΜΗ, την ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ, την ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ που είχε η ομάδα, που καμία άλλη δεν την είχε σε τόσο βαθμό.

4. "ΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ" / "ΚΟΚΚΙΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ"
Ουδεμία άλλη ομάδα παγκοσμίως, δεν έχει ΤΕΤΟΙΑΣ "ΠΑΣΤΑΣ" οπαδούς, που απλά και μόνο να πεις (και να αποδείξεις) ότι είσαι όντως ένας "Ρεντ" ("Κόκκινος")... θα βρεις αμέσως ΒΟΗΘΕΙΑ και ΑΓΑΠΗ! ΑΓΝΩΣΤΟΙ άνθρωποι προς εσένα, φτάνει να πεις ότι είσαι "Λιβερπούλιαν", θα απλώσουν με χαρά το χέρι να σε βοηθήσουν, να σε ταίσουν, να σε φιλοξενήσουν.

Να, μερικοί λόγοι.
Back to top Go down
http://www.lupus-creations.gr
RobbieFowler
Friend of "Reds"
Friend of
RobbieFowler


Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-02-05
Ηλικία : 44
Τόπος : athens

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty6/2/2011, 21:48

Ο δικός μου πατέρας, όπως κι ο αδελφός μου ήταν United… Έτρεφε
όμως σεβασμό για τη Liverpool.



1.Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να πάω στο ‘Ανφιλντ.
Ελπίζω κάποια στιγμή να το καταφέρω κι αυτό.


2.Ισχύουν όσα λες για το κόκκινο και πιστεύω ότι η έμπνευση
του Σάνκλι ήταν καθοριστική για την ομάδα. Εκτός από όλα τα άλλα, είναι
ιδιαίτερα ψαρωτικό.


3.Κι εδώ συμφωνώ, και μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι τα
τελευταία χρόνια μόνο το 2005 έδειξε αυτά ακριβώς τα στοιχεία. Του νικητή…


4.Αυτό ισχύει, και το έχω δει κυρίως στα αγγλικά γκρουπ και
φόρουμ. Σε αντίθεση μ’ εμάς εδώ πχ, που αν κάποιος είναι ΠΑΟΚ αλλά δεν είναι
Μακεδόνας, απλά δεν τον δέχονται…


Η Liverpool είναι απλά μια από τις ελάχιστες ομάδες που όσο περισσότερα
μαθαίνεις γι’ αυτή, τόσο περισσότερο δένεσαι, αντί να βρεις κάτι να σε
ξενερώσει… και κακά τα ψέμματα, συμβολίζει την παράδοση και το ρομαντισμό, που
σιγά σιγά εξαφανίζονται. Όπως έγραψε κι ένας Άγγλος για το χθεσινό αγώνα: Money-Football 0-1
Back to top Go down
http://artofgrief.blogspot.com/
????????
Guest
avatar



Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty7/2/2011, 00:01

Ego exo kolisei tin arrostia apo ton patera mou.
Mporei na min mou didakse mathimatika kai orthografia apo mikro alla to simantikotero pou to ...kolise tha elega....

Eimai to 1978 genithis. O pateras mou manavis. Enas apo tis gnostes fysiognomies tis mikris Dramas. To giati den to katalavena.
Apla iksera oti ton fonazane "Liverpool".
Otan tha pigena pitsirikas na paro psomi paradeigma apo ton apenanti fournari tou elega apla ena psomi gia ton Pantelo ton Liverpool.
Sto mikro super tis geitonias elega ena kilo feta gia ton Pantelo ton Liverpool kai mou dinane xoris kan na rotisoun ti eidos thelo.
Otan mou rotousan "poianou gios eisai esy?" kai apantousa tou Panteli eperna tin apantisi "poianou Panteli ?" Otan apantousa tou Liverpool tote ginomoun o pleon gnostos tis pareas...

To 1985 o pateras mou sikonei mia poli megali pinakida pou elege ""Plirono 10 pros 1 oti i Liverpool tha kerdisei ton PAO entos kai ektos. Pou eiste k.Vardinogianni ? "
Na po tin alithia den katalava kai pola... Ti enoouse o mpampas otan egrafe tooooso megales pinakides? Poios itan o k.Vardinogianis ? ? ?
Akolouthise i tragodia tou Heizel tin opoia omos logo ilikias den katalavena ti egine... Ego iksera apla oti i Juventus kerdise ton teliko me sapio penalty. Kai oti i Liverpool den tha epeze stin eyropi gia pola xronia...

To 1986 i Liverpool me paixti proponiti ton Kenny Dalglish einai ston teliko tou kypelou enantion tis Everton. To proto paixnidi pou vlepo LIVE stin tileorasi. 90.000 kosmos sto Wembley ! ! !
Den thymamai polous apo ekeini tin 11ada tote. Alla den ginete na ksexaseis ton Grobbelaar ton Kenny kai ton RUSH. O Lineker skorarei protos alla o father san na iksere oti tha to parei to paixnidi i Liverpool. Kai ontos.
Me tin foni tou Diakogianni an thymamai kala o Ian rush kleidonei to kypello sto 80kati...Tote mpike loipon mesa o ios pou legete Liverpool

Stin synexeia kapou stin 10etia tou 80 tote ypirxe mia "trela" me ta "CB". Tous asyrmatous se aytokinita kai stin synexeia kai mesa sto spiti.
Tote loipon o father eixe piasei kouventa me kapoion Italo. An thymamai kala opados tis Napoli. Ksekinise loipon mia filiki kontra me tin ligi synenoisi pou mporousan na exoun metaksi tous. Mia kontra gia to poios agapaei poio poli tin omada tou. Stelnane o enas ston allon photo me diafora koufa. O father paradeigma eixe anevei se ena elato kai sikose to kaskol tis Liverpool. Xoris ypervoli einai toso psila pou dyskola diakrineis ton patera mou alla to kokkino simadi tou kaskol to vlepeis. Koitas poio konta kai OUAOU ! ! ! TI kanei o trelos.... Smile .
H apantisi tou Italou peirakse ton father kai tote ekane ena apo ta omorfotera pano pou exo dei. ENA LIVE kai oxi se yfasma.
Kalokairi loipon ekopse stin mesi pano apo 500 KILA karpouzia EKLEISE oli tin odo mprosta sto magazi tou (karaoli kai dimitriou stin Drama) kai sximatise me ta karpouzia to LIVERPOOL FC. Anevike stin taratsa kai evgale photo. Mia photo pou dystixos xathike. O Italos omos den ksanakoustike ston asyrmato Very Happy

Liges evdomades meta to magazi tou itan diselido sta spor tou vorra me tin epikefalida.
AYTO DEN EINAI MANAVIKO. EINAI BUTIK FROUTON.
To magazi itan Ena psilotavano katastima me asprous toixoun Kokkino fonto o enas kai 10des lavara pano simaies kaskol tis Liverpool.
Gi ayto mallon kai to "Butik"
Opos eipe kai o Romylos gia tous agglous opadous ena zeygari ilikiomenon pou vrethike kata lathos stin Drama (itan se diakopes stin kavala an thymamai kala) me to pou eide to magazi eginan filoi me tin mia. Mas episkeptontousan kathe xronia pou katevenan ellada antalages karton xristougenna mou estelnan LFC magazines kai ena stylo pou akomi exo. Pano apo 20 xronon milame ! ! ! !

Ksexasa na grapso oti xoris na kserei gri agglika peige sto Anfield eide paixnidi kypellou kai protathlimatos vgike photo me Grobbellar Hansen Dalglish Rush kai allous kai tou ekane leei entyposi oti meta tin photografia aytoi pou elegan eyxaristo itan oi pextes ! ! ! ! ! ! !


Thelete na sas grapso kai tous logous pou egina Liverpool ? ? ? Otan o fouskotos AiVasilis (1.5 metro) leei pano LIVERPOOL ti omada tha gineis ?
Otan gia plaka tou les ego den eimai Liverpool kai sou leei na gineis kai voudistis re HAHAHAHAHA.....Aksexastes atakes...

Me alla logia eimai se liiiigo xeiroteri katastasi apo ton Romylo afou to teleytaio protathlima pou peirame eimoun molis 12...
Alla ta petrina xronia ta exo faei kala stin mapa...toulaxiston exo prolavei kai ligo Barnes McManaman (agapimenos mou tote) Rush, Redknapp Scales Babb Babbel kai kai kai.....

Ayta kai elpizo na sas kourasa Very Happy
Back to top Go down
achilleas10
"Red" Supporter
Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Fanrank
achilleas10


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-03
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονικη

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty7/2/2011, 07:55

Πριν απο καμια 15αρια χρονια, το ΜακεδονιαTV ειχε αφιερωματα σε αγγλικες ομαδες. Ειχε ΜανΓιου, Αρσεναλ, Νοτιγχαμ, Λιντς και αλλες πολλες. Μεσα σε αυτες ηταν και η Λιβερπουλ. Με το χερι στην καρδια, εσεις τι θα διαλεγατε???
Back to top Go down
Romilos*lupus*Fronimides
Administrator
Administrator
Romilos*lupus*Fronimides


Αριθμός μηνυμάτων : 559
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-03
Ηλικία : 53
Τόπος : City of Athenians

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty7/2/2011, 08:31

achilleas10 wrote:
Πριν απο καμια 15αρια χρονια, το ΜακεδονιαTV ειχε αφιερωματα σε αγγλικες ομαδες. Ειχε ΜανΓιου, Αρσεναλ, Νοτιγχαμ, Λιντς και αλλες πολλες. Μεσα σε αυτες ηταν και η Λιβερπουλ. Με το χερι στην καρδια, εσεις τι θα διαλεγατε???

Αναλόγως... Εκείνη την εποχή, ΠΟΛΛΟΙ υποστήριζαν την ΛΙΝΤΣ, την ΝΟΤΤΙΝΧΑΜ, την ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ κτλ.
Back to top Go down
http://www.lupus-creations.gr
OutSIDeR
"Red" Supporter
Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Fanrank
OutSIDeR


Αριθμός μηνυμάτων : 84
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-15
Τόπος : SALONICA..!

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty7/2/2011, 12:31

Romilos*lupus*Fronimides wrote:
3. "ΠΑΛΜΟΣ" & "ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ"
Τα (παλαιά!) χαρακτηριστικά της Λίβερπουλ, με έβρισκαν ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο. ΛΑΤΡΕΨΑ εκείνο το ΠΑΘΟΣ, την ΔΥΝΑΜΗ, την ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ, την ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ που είχε η ομάδα, που καμία άλλη δεν την είχε σε τόσο βαθμό.

enas apo tous kirious logous pou agapisa autin tin omada!!!
me odigo ton teliko tou 2005....
Back to top Go down
Romilos*lupus*Fronimides
Administrator
Administrator
Romilos*lupus*Fronimides


Αριθμός μηνυμάτων : 559
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-03
Ηλικία : 53
Τόπος : City of Athenians

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty7/2/2011, 12:44

Salonikios4 wrote:
Romilos*lupus*Fronimides wrote:
3. "ΠΑΛΜΟΣ" & "ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ"
Τα (παλαιά!) χαρακτηριστικά της Λίβερπουλ, με έβρισκαν ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο. ΛΑΤΡΕΨΑ εκείνο το ΠΑΘΟΣ, την ΔΥΝΑΜΗ, την ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ, την ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ που είχε η ομάδα, που καμία άλλη δεν την είχε σε τόσο βαθμό.

enas apo tous kirious logous pou agapisa autin tin omada!!!
me odigo ton teliko tou 2005....

Ε, καλά! Μετά το 2005... γέμισε ο τόπος οπαδούς των "Κόκκινων"!
Βασικά όμως... και σε μας τους ήδη οπαδούς... ήταν ΟΡΟΣΗΜΟ!
Θα γράψω ΕΙΔΙΚΟ άρθρο, ένα... οδοιπορικό, απ' το τριήμερο εκείνο! ΑΞΙΖΕΙ να γράψω τα απομνημονεύματά μου, από 'κείνες τις ΔΟΞΑΣΜΕΝΕΣ τρεις μέρες!
Back to top Go down
http://www.lupus-creations.gr
Mike
Moderator
Moderator
Mike


Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-05
Ηλικία : 37

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty7/2/2011, 14:00

Romilos*lupus*Fronimides wrote:
Salonikios4 wrote:
Romilos*lupus*Fronimides wrote:
3. "ΠΑΛΜΟΣ" & "ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ"
Τα (παλαιά!) χαρακτηριστικά της Λίβερπουλ, με έβρισκαν ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο. ΛΑΤΡΕΨΑ εκείνο το ΠΑΘΟΣ, την ΔΥΝΑΜΗ, την ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ, την ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ που είχε η ομάδα, που καμία άλλη δεν την είχε σε τόσο βαθμό.

enas apo tous kirious logous pou agapisa autin tin omada!!!
me odigo ton teliko tou 2005....

Ε, καλά! Μετά το 2005... γέμισε ο τόπος οπαδούς των "Κόκκινων"!
Βασικά όμως... και σε μας τους ήδη οπαδούς... ήταν ΟΡΟΣΗΜΟ!
Θα γράψω ΕΙΔΙΚΟ άρθρο, ένα... οδοιπορικό, απ' το τριήμερο εκείνο! ΑΞΙΖΕΙ να γράψω τα απομνημονεύματά μου, από 'κείνες τις ΔΟΞΑΣΜΕΝΕΣ τρεις μέρες!


to perimeno enagoniodos... sigura tha aksizi
Back to top Go down
macmanaman
Friend of "Reds"
Friend of
macmanaman


Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-05
Ηλικία : 41

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty11/2/2011, 11:51

εγω δεν θυμαμαι ακριβως την χρονια μαλλον το '95.βασικα μου αρεζε τοτε πολυ ο mcmanaman οπως καταλαβατε απο το nicknme αλλα πιστευω δεν θελει και πολυ αν γινεις λιβερπουλ,ειδικα αν λατρευεις το αγγλικο πρωταθλημα οπως εγω,κατι το κοπ και ο ασυλληπτος υμνος κατι οι ιστοριες με σανκλει κατι το χιλσμπορο κατι το οτι παντα εβγαζε ηγετες απο τα φυτωρια μονο να την λατρεψεις μπορεις αυτην την ομαδα
Back to top Go down
sakisxxx
Friend of "Reds"
Friend of
sakisxxx


Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-02-14

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty14/2/2011, 13:21

Εγω εγινα LIVERPOOL απο το 1991 λογω ενος αφιερωματος σε ενα καναλι......Δεν θυμαμαι πιο....Περασαν και καμποσα χρονια.....!!!!!!!!!!!.Με εντυπωσιασε η κουλτουρα του συλλογου και ο καταπληκτικος λαος της....
Back to top Go down
Suarez-Carroll
Liverpool Loyal "Subject"
Liverpool Loyal
Suarez-Carroll


Αριθμός μηνυμάτων : 400
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-01-05
Τόπος : Χαλανδρι

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty15/2/2011, 05:31

Ego re paidia aplos egina.Vevaia den imoyn toso fanatikos opos tora alla
Isa isa pou exo speiri to pneyma se 3 symmathites moy..
Back to top Go down
Kostas
Friend of "Reds"
Friend of
Kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-02-18
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty19/2/2011, 05:30

Πως, ποτε και γιατι ε? χμμ μεγαλη ιστορια. Τη Liverpool την υποστηριζω απο τοτε που αρχισα να ασχολουμαι με ποδοσφαιρο εκει γυρω στα 10-11 μου, δλδ εκει στις αρχες του Μιλλενιουμ. Οπαδος μιας ομαδας δεν γινεσαι εν μια νυκτι, ειναι μια διαδικασια που παιρνει καιρο, καθως επισης δεν πιστευω οτι γεννιεσαι με μια ομαδα (συνηθως αυτη του πατερα σου!) Εποχη Houllier τοτε με τον Owen στα 'πανω'΄του, και τον Gerrard επισης, Hyypia και Carragher, Murphy και Heskey... Γιατι ομως τη Liverpool? Ουτε ηξερα καποιον αλλο οπαδο, ουτε τιποτα. Πως πηγα κοντρα στο ρευμα και δεν εγινα Ολυμπιακος π.χ. που κυριαρχουσε τοτε με τα σερι πρωταθληματα? Το φυσικο για ενα παιδι της ηλικιας μου ηταν να παω με τον τοτε νικητη. Γιατι οχι Παναθηναικος που ηταν οι περισσοτεροι φιλοι μου και που ειναι και ο πατερας μου (ομολογω οτι αυτο μου αφησε ενα μικρο soft spot για τον ΠΑΟ). Γιατι οχι ΑΕΚ στην τελικη που εδω στην Πατρα ειναι και πολλοι? Η απαντηση ειναι οτι σιχαθηκα το Ελληνικο πρωταθλημα απο την πρωτη στιγμη με την κυριαρχια των μεγαλων και τις 'παρωπιδες' των οπαδων τους (βλεπω μονο τα δικα σου αλλα οχι τα δικα μου). Τελεια και παυλα. Αν ειναι να πανηγυρισω για μια ομαδα εδω, ειναι μονο η Παναχαικη ειπα...( !! )

Γιατι ομως τη Liverpool με ρωταγαν παλιοτερα? γιατι οχι καμια ισπανικη ομαδα που τοση αδυναμια τις εχουν εδω οι ελληνες ή την ManU που ηταν γιγαντας σωστος με τους σουπερσταρ της και τους εκατομυρια οπαδους της (οπως δεν εχαναν ευκαιρια να μας υπενθυμιζουν τα Ελληνικα ΜΜΕ -αν ειχα ενα ευρω για καθε φορα που ακουγα στην τηλεοραση τη φραση 'ManU η δημοφιλεστερη ομαδα στον πλανητη' θα πληρωνα το ελληνικο χρεος τωρα!). Γιατι οχι καμια ομαδα προς Ιταλια μερια? Ενα φιλαρακι μου ειναι Juventus (μισος ιταλος βλεπετε, απ'τη Napoli η μανα του, ο παππους του υποστηριζε Torino! )

Ο λογος ειναι τελικα κατι αοριστο κατι απιαστο. Ειναι αυτο το ανεξηγητο που τραβαει οπαδους προς αυτη την ομαδα ακομα και αν ειναι σε 'πετρινα χρονια', ακομα και αν κανει χρονια να σηκωσει τροπαιο, ακομα και αν τερματιζει στην μεση της βαθμολογιας, ακομα και αν υποβιβαστει στην τελικη! Αυτο δεν το εχει αλλη ομαδα κακα τα ψεματα...Ειναι οι μορφες που εχουν περασει απο εδω. Θα μου πεις μορφες εχουν περασει απο καθε ομαδα. Ναι αλλα ανθρωποι με το χαρακτηρα του Shankly και του Paisley, ποδοσφαιρικες μορφες οπως ο Dalglish και ο Barnes που εχουν μεινει στην ιστορια οχι μονο για τα κατορθωματα τους στο χορταρι αλλα και απ'εξω απ'αυτα δεν υπαρχουν αλλου. Τουλαχιστον οχι συγκεντρωμενοι τοσο πολλοι οπως στη Liverpool.
Μετα ειναι και οι στιγμες που χαριζει αυτη η ομαδα. Αναριθμητα ματς σαν αυτο της Κωσταντινουπολης, που η εννοια '12ος παιχτης' ελαβε σαρκα και οστα. Πριν τον τελικο της Αθηνας ειχα διαβασει καπου ενα αφιερωμα για εκεινη τη βραδια του Μαη το 2005: 'ειναι λες και οι οπαδοι της Liverpool να φυσηξαν ολοι μαζι κι εβαλαν τους Ιταλους μεσα στα διχτυα' ή κατι τετοιο. Ο κοσμος ειναι η ομαδα και το αντιστροφο...
Φανατικοι και πωρωμενοι υπαρχουν παντου σε καθε κλαμπ του πλανητη αλλα οταν καποιος αναφερεται σε 'φιλαθλους της Liverpool' κατι ιδιαιτερο πλαναται στον αερα. Δεν ξερω αν με νιωθετε ρε παιδια πειτε μου οτι δεν ειμαι ο μονος που το εχει διαπιστωσει αυτο!

Η μυηση μου δεν εγινε ξαφνικα οπως ειπα πιο πριν. Ειναι μια διαδικασια που παιρνει καιρο. Παλιοτερα χωρις Ιντερνετ δεν ειχα αλλο μεσο να ενημερωνομαι για την ομαδα. Ετσι ειχα μονο αθλητικα στην τηλεοραση και οτιδηποτε αφιερωμα σε περιοδικα-εφημεριδες εβρισκα. Μπορει να περνουσαν μηνες για να μαθω καποιο νεο. Για να φτασω στη σημερινη μου ..κατασταση Laughing που αν δεν ξοδεψω εστω μια ωρα την ημερα για τη Liverpool να τη θεωρω χαμενη μερα!
Mπορει να μην εχω καποιο φιλο ομοθρησκο μου αλλα η πλειοψηφεια οσων γνωριζω τρεφουν σεβασμο για το Liverbird και αυτο με χαροποιει καθε φορα.
Και θα κλεισω με τα λογια ενος φιλου απ'το δημοτικο (τι θυμηθηκα τωρα ε?) του Γιαννη. ΑΕΚτσης ο Γιαννης μου χε πει μια φορα στην ταξη εκει που δεν διναμε σημασια στο μαθημα (!) : 'ρε ολοι λενε για Ματσεστερ και Αρσεναλ αλλα εγω ειμαι Λιβερπουλ απο αγγλια. Ειναι καλυτεροι απλα!' Πως τα φερνει η τυχη ε? Ισως εκεινο το φιλαρακι να με εκανε υποσυνειδητα Liverpool...

You'll never walk alone
Back to top Go down
beardsley
Friend of "Reds"
Friend of
beardsley


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-03-13

Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty
PostSubject: Re: Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;    Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;  Empty13/3/2011, 15:55

το 1985 μετα τα διπλα ματς λιβερπουλ-παναθηναικος..
αν κ σε εκεινο το ματς ξενερωσα με την λιβερπουλ(λογω διαιτησιας εννοω) μιας κ εκτος απο λιβερπουλ ειμαι κ παναθηναικος,μετα αυτη τη δυαδα των αγωνων κολλησα κ εγω τη αρρωστια alien Basketball
Back to top Go down
 
Πώς, πότε και γιατί γίνατε Liverpool;
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Γιατί όχι ο Suarez στην ευρώπη ???? Γιατί...
» Νταλγκλίς: «Μακάρι να μη συνέβαινε ποτέ το Χέιζελ…»
» «Έφυγε γιατί η Λίβερπουλ είναι σαν την Ατλέτικο»
» The new Liverpool FC Away Kit,
» LIVERPOOL FOR EVER

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Liverpool Greece Supporters :: H γωνιά των οπαδών :: Παμπ-Ας γνωριστούμε!-
Jump to: